Základní informace k životní situaci
Na silnici a místní komunikaci lze připojit sousední nemovitost pouze na základě povolení vydaného silničním správním úřadem. V případě dálnic a rychlostních silnic nelze sousední nemovitosti připojit přímo na komunikaci, a na odpočívku dálnice nebo rychlostní silnice může být jen stavba, která svým účelem slouží výlučně uživatelům této pozemní komunikace (např. čerpací stanice, motorest, motel nebo autoservis). Povolení silničního správního orgánu je potřeba rovněž k úpravě nebo zrušení stávajícího sjezdu. Povolení ke zřízení, úpravě nebo zrušení sjezdu je podkladem pro stavební řízení vedené obecním stavebním úřadem.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
V této věci je oprávněn jednat vlastník připojované nemovitosti.
Jakým způsobem zahájit řešení životní situace
Podejte písemnou žádost na příslušný silniční správní úřad.
Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Věcná příslušnost k vydání rozhodnutí se řídí kategorií a třídou pozemní komunikace, na niž má být sousední nemovitost připojena. Pro dálnice a rychlostní silnice je silničním správním úřadem Ministerstvo dopravy ČR, pro silnice I. třídy krajský úřad, pro silnice II. a III. třídy obecní úřad s rozšířenou působností a pro místní komunikace pověřený obecní úřad.
Jaké doklady je nutné mít s sebou
Žádost o připojení nemovitosti na pozemní komunikaci, dokumentaci nebo situaci, z níž jsou patrné parametry připojení (zejména rozhledové vzdálenosti), výpis z obchodního rejstříku (právnické osoby), živnostenský list nebo jiný průkaz živnostenského oprávnění (podnikající fyzické osoby), souhlas vlastníka dotčené pozemní komunikace (komunikace II. a III. třídy – Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje, p.o., místní komunikace v obci Čáslav – Městský úřad Čáslav, odbor investic) a vyjádření Policie ČR, DI Kutná Hora.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Formulář ke stažení či v tištěné podobě na odboru dopravy.
Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Za připojení sousední nemovitosti na silnici II. a III. třídy nebo na místní komunikaci se vybírá poplatek 500 Kč, za povolení připojení sousední nemovitosti na odpočívku dálnice nebo rychlostní silnice nebo silnice I. třídy se vybírá správní poplatek 1000 Kč.
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
V jednoduché věci rozhodne úřad bezodkladně. Jinak musí být rozhodnuto do 30 dnů, v odůvodněných případech do 60 dnů.
Kdo jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Účastníkem řízení o povolení připojení je kromě žadatele také vlastník (správce) dotčené pozemní komunikace, dotčeným správním úřadem je příslušný dopravní inspektorát Policie České republiky.
Kontaktní osoba
Komunikace II. a III. třídy a veřejně účelové komunikace – Jana Šulcová, sulcova@meucaslav.cz, tel. 327 300 131