Znovuotevření čáslavské synagogy

25.05.2022

Synagoga v Čáslavi se dočkala další fáze rozsáhlé rekonstrukce. Slavnostní znovuotevření se uskuteční v týdnu od 6. do 12. června 2022 v rámci Týdne otevřené synagogy, který má dva vrcholy – zpřístupnění synagogy pro veřejnost v rámci Noci kostelů v pátek 10. června večer a pro pozvané hosty Slavnostní koncert na památku obětí holocaustu z Kutnohorska v neděli 12. června.

Čáslavská synagoga je významnou kulturní památkou nejen Čáslavi, ale celé České republiky. Řadí se mezi jediné dvě dochované synagogy architekta Wilhelma Stiassnyho. Od podzimu 2021 zde probíhala dlouho odkládaná oprava vnitřních prostor.

Nové osvětlení, zrekonstruovaná, vytápěná podlaha, dveře, nové rozvody vody, plynu a elektřiny, zřízení toalet, obnovený vstup na zahradu, výmalba – vše je nyní jako nové. Synagoga se obnovy interiérů dočkala poprvé od svého vzniku na začátku 20. století. Náklady přesahující 5 milionů korun uhradil Nadační fond dr. Dagmar Lieblové z prostředků svých dárců. Nyní se dodělávají poslední detaily. Naplánovány jsou již další fáze obnovy, při nichž dojde k restaurátorským pracím, opravě fasády a úpravě okolí synagogy.

Zpřístupnění synagogy v Čáslavi pro veřejnost proběhne 10. června, kdy budou zajištěny komentované prohlídky v rámci Noci kostelů. Slavnostní znovuotevření synagogy se uskuteční v neděli 12. června, kdy zde pro pozvané návštěvníky proběhne, pod záštitou velvyslance Spolkové republiky Německo a hejtmanky Středočeského kraje, koncert na památku obětí holocaustu z Kutnohorska. Po znovuotevření bude synagoga opět sloužit veřejnosti, budou se zde konat výstavy, semináře, komentované prohlídky i koncerty.